108

Що розповідають про Антарктиду в школі? Дуже холодно, лід, пінгвіни, в 1911-му люди вперше досягли Південного полюса. А адже це величезний материк, повний загадок і явищ, які здаються чарами. Що варто знати про найменш досліджений континент світу?

Ми вирішили дізнатися, чим ще можуть здивувати Антарктида і люди, що живуть там. Виявилося, що багато чим.

1.

З 1994 року в Антарктиді заборонено тримати собак, тому що вони переносять мікроорганізми, які можуть нашкодити місцевій флорі і фауні. Заборона поширюється і на інших тварин, а також живі рослини. Саме тому на Новий рік полярники наряджають тільки штучні ялини.

2.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)З 1995 року в Антарктиді щорічно проводяться марафон, напівмарафон і ультрамарафон. Температура під час забігів в середньому дорівнює -20 ° С. Перший марафон був проведений в околицях станції Мак-Мердо, зараз вони проводяться на інших станціях.

3.

Metallica стала першою групою, яка виступила на всіх 7 континентах. Концерт в Антарктиді пройшов в 2013 році. Програма називалася Freeze ‘Em All, вживу її послухали 120 осіб, в число яких увійшли переможці конкурсу від Coca-Cola і вчені.

4.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)Часом в Антарктиді можна побачити перламутрові хмари, які можуть затягнути все небо. Вони з’являються на висоті мінімум 15 км і тільки коли дуже холодно, тому їх прийнято називати «полярні стратосферні хмари».

5.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)Біля берегів Антарктиди водяться єдині в світі риби з білою кров’ю. Вони так і називаються – білокрівки. При цьому в їх крові міститься спеціальна речовина, яка не дає їм замерзнути у крижаній воді, а замість луски шкіра риб покрита слизом.

6.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)Колір льоду в Антарктиді залежить від кількості домішок і умов замерзання: новий морський лід – зеленуватий, молодий лід, який замерз у спокійних умовах, відливає блакитним. Старий лід, з якого поступово видавилося повітря, зазвичай синій. Біля вулканів лід чорний від попелу, а там, де багато планктону та інших живих істот, він може бути жовтим, червоним або рожевим.

На фотографії – острів Десепшен, на якому знаходиться діючий вулкан.

7.

Одна пара познайомилася в Антарктиді через Tinder. Він американський дослідник, працював на станції Мак-Мердо, а вона в той вечір перебувала в наметовому таборі в Сухій долині. Від нудьги зайшовши в додаток, він раптом побачив, що в 45 хвилинах польоту на вертольоті знаходиться інший користувач. Вони зустрілися, але її відрядження закінчувалася на наступний день. Про продовження історії поки нічого не відомо.

8.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)Антарктида нікому не належить, і тому для подорожі туди не потрібна віза. Проте потрібні діючий паспорт і спеціальний дозвіл.

9.

Це єдиний континент, на якому немає рептилій, мурах, кущів і дерев.

10.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)В Антарктиді побував кіт по кличці Місіс Чіппі. Він прибув з імперською трансантарктичною експедицією в 1914-1917 роках і був улюбленцем усієї команди. Судно, на якому кіт плив з господарем Генрі Макнішем, затиснуло льодами, і, щоб збільшити шанси на порятунок людей, капітану довелося пожертвувати котом і 5 їздовими собаками.

Прізвисько Чіппі носив і сам Макніш. Коли він узяв вихованця, то думав, що це кішка, тому назвав його Місіс Чіппі, в честь своєї дружини. Коли помилка виявилася, кіт вже звик до клички, тому переучувати його не стали.

У 2004 році на могилі Макніша в Веллінгтоні був встановлений бронзовий пам’ятник Чіппі.

11.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)У 1958 році на станції «Полюс недоступності» встановили бюст Леніна. Станція була законсервована, після чого там побували всього 2 експедиції. Їх учасники повідомили, що пам’ятник все ще там.

12.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)На станції Амундсен-Скотт є традиція, якої вже 62 роки: щозими всім разом дивитися фільм «Сяйво» і всі 3 версії кінострічки «Щось».

Якщо ви не дивилися: обидва фільми розповідають про те, як з людьми, замкненими в снігах, трапляється щось жахливе.

13.

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)

У 1911 році до Південного полюсу вирушили 2 експедиції. Обидві вони досягли мети, але назад повернулася тільки команда Руаля Амундсена. Роберт Скотт і його товариші загинули на зворотному шляху, а одна з них баз тепер відкрита для відвідувачів. Мороз зберіг всі залишилися речі аж до їди.

14.

У жовтні 1970 року на станції Мак-Мердо на одній з злітних смуг впав літак «Пегас». Ніхто не постраждав, але двигун літака був пошкоджений, і «Пегас» лежить в снігах досі. При цьому його давно б замело, але люди, які приїжджають на станцію, регулярно прибирають з літака замети заради ефектних фотографій. Злітну смугу перейменували в честь літака.

Бонус: так виглядає листівка з Південного полюса

13 фактов об Антарктиде, которые вы не найдете в учебниках (И очень жаль)

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити